Şifremi Unuttum - Üyelik

 
Döviz Kuru
DÖVİZ ALIŞ SATIŞ
USD   1.2331   1.2419
EURO   1.8108   1.8235
GBP   2.2896   2.3067
Köşe Yazıları

Dualar kabul oldu, ilahi güçler yardım etti

Mehmet Zeki Erkan

Nöbetçi Eczaneler

AYDIN ECZANESİ
CUMHURİYET ECZANESİ
ÇANKAYA ECZANESİ
KARDEŞ ECZANESİ
MAVİ ECZANESİ
REİSOĞLU ECZANESİ
YAZIR ECZANESİ
YİĞİTSOY ECZANESİ
Canlı Yayınla Konya
Konya Tanıtım Filmi
Konya Hava Durumu

Hamamlar

SAHİP ATA HAMAMI

Larende Caddesi üzerinde Sahip Ata Caminin doğusunda yer almaktadır. Hamam Selçuklu veziri Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1258 - 1283 yılları arasında yaptırılmıştır.

Hamam günümüzde kullanılmakta olup kadınlar ve erkekler kısmı bulunmaktadır.

 

MERAM HAMAMI

Meram Hamamı Konya’nın Meram semtinde Meram köprüsünün güney tarafında yer almaktadır. Kitabesine göre Karamanoğlu II. İbrahim Bey zamanında l424 M. yılında Hacı Hasbeyoğlu Mehmet adına yaptırılmıştır. Hamam son yıllarda gerçekleştirilen bir restorasyon ile aslına uygun olarak onarılmıştır.

Hamamın kadınlar ve erkekler kısmı bulunmaktadır.

 

MAHKEME HAMAMI

Şerafeddin camisinin kuzeyinde yer alır. Konya’nın tarihi mahkeme binasının yakınında bulunduğu için sonradan böyle adlandırılmıştır. İlk adı “Hammam-ı Cedit-Yeni Hamam” dır.

Hamamı Karamanoğlu II. İbrahim Bey (1426-1462) tarihleri arasında Konya’daki medrese ve imareti için yaptırmıştır.

Hamam, erkekler ve kadınlar bölümüne ait birbirine bitişik ikişer büyük ve dörder küçük kubbeden ibarettir.

Her iki bölümde soyunmalık, soğukluk ve sıcaklık kısımları bulunmaktadır.

 

AHMET EFENDİ HAMAMI

 

Aziziye Caminin güneyinde yer almaktadır. Osmanlılar devrinde 1672 - 1676 yılları arasında Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kadınlar ve erkekler bölümü bulunan hamam günümüzde kullanılmaktadır.

 

MERAM KÖPRÜSÜ

 

Konya’nın mesire yeri olan Meram’da Meram çayı üzerinde yer almaktadır. Düz köprüler grubuna girmektedir. Dört gözlüdür.

XIV. yüzyıl Karaman devri yapısı olarak bilinmektedir. Tamamen kesme taş malzemeden inşa edilmiştir. Köprü kitabesiz olup yapan ve yaptıran bilinmemektedir.

 

EBU İSHAK KAZERUNİ ZAVİYESİ

Beyhekim Mahallesi’nde, Eski Doğumevi (İl Sağlık Müdürlüğü) arkasında, Beyhekim Cami’nin batı tarafında yer almaktadır. Kuzeyindeki kapısı üzerinde orijinal mermer kitabesi vardır. kitabesinden anlaşıldığına göre; “Karamanoğlu Ala-ed-din Bey Zade Sultan Mehmed bu zaviyeyi 1418 yılında Kazerunlu Ebu İshak İbrahim İbn-i Şehriyar adına yaptırmıştır.”

Son yıllarda aslına uygun şekilde onarılan zaviye, kütüphane olarak hizmet vermektedir.

 

HASBEY DARÜL HUFFAZI

Gazi Alemşah Mahallesindeki Sırçalı Medrese’den Larende Caddesi’ne inerken soldaki Hasbey sokağının karşısındadır.

Eserin üzerindeki kitabeden anlaşıldığına göre, Karamanoğlu Alaaddin Bey’in oğlu Mehmet Bey zamanında Hatıplı Hacı Has bey oğlu Mehmet tarafından 1421 yılında yaptırılmıştır. Mimarı belli değildir.

Dar’ül Huffaz olarak yaptırıldığı bilinen yapının, zemin katında cenazelik bölümünün bulunması, türbe olarak da yapıldığı izlenimini vermektedir.

Dar’ül Huffaz; içinin çini kaplamaları, çini mihrabı, dilimli kubbesi, dışta yüzeysel geometrik desenlerle bezeli cephesi, kapısının dilimli kemeri ve yüksek tamburu ile üzerinde üçgen tuğla çıkıntılı küçük kubbesi ile dikkat çekicidir.

Yerli ve yabancı otoriterlerin ilgi odağı olarak, çok fazla yayına konu olan Dar’ül Huffaz’a iki yönlü merdivenlerle çıkılan batı yönündeki kapıdan girilmektedir. Kubbe duvarında ve mihrabın her iki yanındaki izlerden duvarlarının belli bir yüksekliğe kadar yeşil renkli üçgen çini levhalarla kaplandığı anlaşılmaktadır. Bitkisel ve geometrik düzende bezeli çini mihrap, turkuaz mavisi ve mor renkli çinilerle mozaik tekniğinde yapılmıştır.

 

Bu Sayfa 112 Defa Ziyaret Edilmiştir

 

Ana Sayfa - Sık Kullanılanlara Ekle - Ana Sayfam Yap - Reklam - Hakkımızda - Künye - İletişim
Copyright © 2008 - 2058  KonyaClub.Com  Designed By  TokageWeb
ece kız öğrenci yurdu