Şifremi Unuttum - Üyelik

 
Döviz Kuru
DÖVİZ ALIŞ SATIŞ
USD   1.2336   1.2424
EURO   1.8186   1.8314
GBP   2.2875   2.3046
Köşe Yazıları

Dualar kabul oldu, ilahi güçler yardım etti

Mehmet Zeki Erkan

Nöbetçi Eczaneler

BİRLİK ECZANESİ
DOLAPOĞLU ECZANESİ
HARMANCIOĞLU ECZANESİ
KART ECZANESİ
NEHİR ECZANESİ
SARI ECZANESİ
VİTAMİN ECZANESİ
YÜCEL ECZANESİ
Canlı Yayınla Konya
Konya Tanıtım Filmi
Konya Hava Durumu

Saraylar

KUBAD-ABAD SARAYI

Beyşehir Gölü kenarında Selçuklu devletinin yazlık sarayı olarak yaptırılmıştır. Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad (1220-1236) tarafından yaptırılan Kubad-Abad Sarayı, günümüze fikir verebilecek ölçüde ulaşabilmiş tek Selçuklu Saray yapısıdır.

Kubad - Abad Sarayını’nın yerini Müze Müdürü Zeki ORAL bulmuştur. Kubad - Abad Sarayı’nda 1952 yılında Zeki ORAL, 1965-1966 yıllarında Prof. Dr. Katharina Ottodorn, 1967 yılında Mehmet ÖNDER tarafından kazı sondaj ve kazı çalışmaları yapılmıştır. Uzun süre kendi kaderine terk edilen Kubad-Abad Sarayı’nda 1980 yılından itibaren Prof. Dr. Rüçhan ARIK başkanlığında sistemli kazılara başlanmıştır.

Kazılarda Selçuklu çağına ait çok sayıda çini, seramik, alçı, cam ve sikke bulunmuştur.

Kazılarda ele geçen çiniler Karatay Çini Eserler Müzesi’nde sergilenmektedir.

KILIÇARSLAN KÖŞKÜ

Alaaddin Tepesi’nin kuzey eteklerinde, Selçuklu Sultanı Kılıçarslan II. (1156-1192) tarafından yaptırılan köşkün yalnız doğu duvarı kalmıştır. Sonraları yapıyı esaslı şekilde tamir ettirdiği için Alaaddin Keykubad’ın adını alan köşk, aslında etrafı balkonlarla çevrili, dışarı taşan büyük tuğla konsollar üzerine oturan kare bir mekandır.

Köşk çevresinde Remzi Oğuz ARIK kazılar yapmış, Mahmut AKOK ise restitüsyonunu çıkarmıştır. Buna göre saray iki katlı, bazı bölümleri üç katlı, düz toprak damlı olarak tasavvur edilmiştir. Yılmaz ÖNGE araştırmasında günümüze kadar gelmiş kısmın seyir köşkü olabileceğini öne sürmüştür.

Köşk taş ve tuğladan yapılmıştır. Üst kısımda balkon ve tavanlarda ahşap, iç tezyinat muhtelif figürlü alçı kabartma ve süslemeli çinilerle tamamlanmıştır.

Selçuklu köşkü, Selçuklulardan sonra Karaman Beylerbeyi ve Konya Valileri tarafından kullanılmış XVII yüzyıldan sonra terkedilmiştir. Zamanla harap olan köşkün son kulesi de 1907 yılında yıkılmıştır. Moloz taş ve kerpiçten bir duvar parçası kalmıştır. 1961 yılında ise bu saray kalıntısı, beton bir siper içerisine alınmıştır.

FELEK ABAD SARAYI

Selçuklu Sultanları tarafından Konya-Beyşehir yolunun geçtiği Akyokuş mevkii civarında yaptırılmıştır. Felek Abad Sarayı’nda 1955 yılında Mehmet Önder tarafından kazı çalışması yapılmıştır. Mimari durumu hakkında çok şey bilmediğimiz sarayda, yapılan kazılarda ele geçen alçı süslemeler Karatay Müzesi’nde sergilenmektedir.

 

Bu Sayfa 158 Defa Ziyaret Edilmiştir

 

Ana Sayfa - Sık Kullanılanlara Ekle - Ana Sayfam Yap - Reklam - Hakkımızda - Künye - İletişim
Copyright © 2008 - 2058  KonyaClub.Com  Designed By  TokageWeb
ece kız öğrenci yurdu