Şifremi Unuttum - Üyelik

 
Döviz Kuru
DÖVİZ ALIŞ SATIŞ
USD   1.2336   1.2424
EURO   1.8186   1.8314
GBP   2.2875   2.3046
Köşe Yazıları

Dualar kabul oldu, ilahi güçler yardım etti

Mehmet Zeki Erkan

Nöbetçi Eczaneler

BİRLİK ECZANESİ
DOLAPOĞLU ECZANESİ
HARMANCIOĞLU ECZANESİ
KART ECZANESİ
NEHİR ECZANESİ
SARI ECZANESİ
VİTAMİN ECZANESİ
YÜCEL ECZANESİ
Canlı Yayınla Konya
Konya Tanıtım Filmi
Konya Hava Durumu

Hanlar

          Kervansaraylar, bir diğer adıyla hanlar Selçuklu mimarisinin kendine has yapılarından birisidir. Kervansaray kelimesi Farsça “Kervanların barındığı yer demektir”. Kervansaraylar yolcular ve kervanların rahatça seyahat etmeleri, barınmaları için yapılmış konaklama tesisleridir.

Selçuklular döneminde ulaşımda ilk akla gelen şey yol, kervan ve hanlardır. Saatlerce yol alan kervanlar yorulduklarında yada akşam olduğu vakit bir handa konaklar, dinlenir, hayvanların ve yolcuların her türlü ihtiyacı giderilir ve zamanı gelince tekrar yola devam ederlerdi. Kervansarayda kalanların can ve mal güvenliği sağlanır, üç gün süre ile hiçbir ücret alınmadan bütün ihtiyaçları karşılanırdı.

Kervansarayların en önemli görevleri yolcuların her türlü ihtiyaçlarına cevap verebilmektir. Kervansaraylarda yatakhane, aşhane, erzak anbarı, depo, ahır, samanlık, mescit, hamam, şadırvan, eczane, kütüphane ve fırın bulunuyordu

Selçuklular dönemine tarihlenen Konya ve çevresinde yer alan bazı hanlar şunlardır.

 

ALTUNAPA HANI

Konya-Beyşehir yolu üzerinde yer almaktadır. Şehir merkezinden 22 km. uzaklıktadır. Altunapa baraj sularının altında kalmıştır. Kitabesi yoktur. Vakfiyesine göre 1201 yılında yaptırılmıştır.

Han revaklı bir avlu ve avlunun sonunda yer alan kapalı kısımdan meydana gelir. Mescidi hanın girişinde iki katlı olan bölümdür. Uzun dikdörtgen planı bulunan hanın kapalı bölümüne, eyvan türü kapıdan girilmektedir. Üst örtü beşik tonozludur.

Han bugün baraj gölünün suları altında kalmıştır. Yaz aylarında, baraj suyu azaldığında han görülebilmektedir.

 

DOKUZUN HANI

Konya-İstanbul karayolununda dokuzun beli denilen yerdedir. Yapının yakınında bir köprü batısında ise Osmanlı dönemine ait bir çeşme bulunmaktadır. Han açık ve kapalı bölümden oluşan kervansaraylar grubuna girmektedir. Kapalı kısmın portali üzerindeki kitabeye göre 1210 M. yılında İğdiş Emiri Hacı İbrahim Bin Ebubekir tarafından yaptırılmıştır. Mimarı ise Osman Bin Abdurrahman’dır. Son yıllarda avlusu kazılarak planı belirlenmiştir. Hanın yapısında kesme taş ile moloz taş bir arada kullanılmıştır.

ZAZADIN HANI

Konya-Aksaray yolu üzerinde bulunmaktadır. Alaaddin Keykubad’ın veziri aynı zamanda mimarı olan Saadeddin Köpek tarafından 1237 yılında yaptırılmıştır. Yapı plan itibariyle açık ve kapalı bölümlerden meydana gelmiştir. Yapıda bir düzensizlik dikkati çeker. Özellikle avlu kısmı uzun bir koridor şeklinde ve düzgün olmayan duvarlarla kapalı bölüme bitişmiştir.

Han, taç kapılarında iki renkli taşların meydana getirdiği kompozisyon ile dikkati çeker. Avluya açılan taç kapı yanda yer almaktadır. Mescidi girişin üzerinde olmasına rağmen yıkılmıştır.

Kapalı bölüm beş sahından meydana gelmiştir. Bu sahınlar tonoz ile örtülmüştür. Ortada aydınlık feneri vardır.

Yapıda kesme taş malzeme kullanılmıştır.

 

OBRUK HANI

Konya-Aksaray yolu üzerinde obruk mevkiindedir. Kitabesi olmayan yapı araştırmacılar tarafından XIII. yüzyılın ilk yarısına tarihlendirilmektedir.

Plan olarak avlu ile kapalı bölümden oluşan klasik Selçuklu han şemasına sahiptir. Giriş bölümü iki katlıdır. Üst katı mescittir. Bu mekan çok sade taş mihrabı ile Obruk hanının yegane taş tezyinatına sahip kısmıdır. Avlunun etrafındaki mekanların tonozları yıkılmıştır. Avludan kapalı kısma geçilir.

Hanın yapımında kesme taş ve devşirme malzeme kullanılmıştır.

 

 

KADINHANI

 

Kadınhanı ilçe merkezinde yer almaktadır. 1223 yılında yaptırılmış olup kapalı kısmın giriş kapısı üzerinde kitabesi bulunmaktadır. Yapının avlu kısmı yıkılmış olup kapalı kısımla birleşen duvarlar ayakta kalabilmiştir.

 

 

 

Bu Sayfa 111 Defa Ziyaret Edilmiştir

 

Ana Sayfa - Sık Kullanılanlara Ekle - Ana Sayfam Yap - Reklam - Hakkımızda - Künye - İletişim
Copyright © 2008 - 2058  KonyaClub.Com  Designed By  TokageWeb
ece kız öğrenci yurdu